چرا نماز می خوانیم؟

 چرا نماز می خوانیم؟

همانطور که در قرآن هم آمده نماز نوعی تشکر از خداست. خدا نعمتهای زیادی به ما داده، که دادن نعمتها از طرف اوست و نگه داشتن این نعمتها از طرف ماست. همانطور که خدا به پیامبر نعمت وجود حضرت زهرا (س) را داد و به شکرانه ی آن نعمت به پیامبر فرمود؛ فَصَلِّ لِربّکَ وانحَر ← نماز بخوان و قربانی کن.

شکر نعمت، نعمتت افزون کند
کفر نعمت، از کفت بیرون کند

چرا عربی ؟

علتهای خیلی زیادی دارد که مهمترین آنها از این قرار است:1- ایجاد یک زبان بین المللی.2- ایجاد وحدت.3- اگر قرار بود هرکس به زبان و لهجه خودش نماز بخواند هزاران نوع نماز ایجاد می شد.4- وقتی اثر نفیسی به زبان دیگری ترجمه می شود لطایف ونکات ادبی آن از بین می رود.
5- هیچ کلامی نمی تواند جایگزین کلام خدا گردد چون در عین قصار و کوتاهی ، معانی وسیع وعمیقی دارد .


چرا اینقدر تکراری ؟

اولاً نماز تکرار نیست بلکه شاید در ظاهر تکرار باشد؛ ولی در باطن هر نمازی مانند یک پله از نردبان است که باهر وعده، پله ای به خدا نزدیک تر می شویم پس پله اول وآخر نردبان خیلی با هم متفاوتند؛ ثانیاً هر تکراری بیهوده نیست، تکراری ترین عمل آدمی در طول حیات خوردن و آشامیدن است که هیچ انسان عاقلی آن را زائد نمی داند بلکه آن را برای حفظ سلامت وتندرستی لازم و واجب می داند؛ و نماز ورزش و تغذیه ی روح می باشد که برای پرورش روح و سوخت وساز مواد زائد و رذائل اخلاقی لازم و واجب است.


چرا 17 رکعت ؟

اول خدا در شب معراج 50 نماز 2 رکعتی بر امت پیامبر واجب کرد که پیامبر پس از ملاقات با حضرت موسی از خدا تخفیف گرفتند تا به 10  رکعت رسید 5 تا 2 رکعتی. همه ی مسلمانان در ابتدا 10 رکعت نماز می خواندند؛ بعد از اینکه پیامبر به مدینه رفتند پیامبر 7 رکعت دیگر به 10 رکعت اضافه کردند که معروف به فرض النبی هستند. امام رضا (ع) علت این کار پیامبر را، جبران نقص و کمبودهایی در اصل نماز بیان کردند.


چرا اول وقت ؟

 پیامبر سه چیز را در مورد کسی که نماز را اول وقت می خواند تضمین کردند:
1- جدایی او از غم واندوه.
2- راحت بودن او به هنگام مرگ.
3- رهایی از آتش جهنم.

بعلاوه وقت شناسی مهمترین عامل پیشرفت بوده و علاوه بر فواید معنوی باعث انضباط های جسمی وروحی می شود و به ما می آموزد هر کاری هر چند دارای وقت زیادی است ولی بهتر است در اولین فرصت انجام شود/ 0 نظر / 29 بازدید